News – Appointment

May 16

Governor Abbott Appoints Four To Finance Commission Of Texas

Governor Greg Abbott has appointed Kathleen Fields to the Finance Commission of Texas for a term set to expire on February 1, 2028.

May 15

Governor Abbott Appoints Three To Governing Board Of The Texas School For The Blind And Visually Impaired

Governor Greg Abbott has appointed Hillary Rodriguez and reappointed Ruben “Dan” Brown, Jr. and Julie R. Prause to the Governing Board of the Texas School for the Blind and Visually Impaired (TSBVI) for terms set to expire on January 31, 2027.

May 15

Governor Abbott Appoints Fordyce To Texas Board Of Criminal Justice

Governor Greg Abbott has appointed Tom Fordyce to the Texas Board of Criminal Justice for a term set to expire on February 1, 2027.

May 15

Governor Abbott Appoints Three To OneStar Foundation

Governor Greg Abbott has appointed Abidali “Abid” Neemuchwala and reappointed Michael Parker and Robert G. "Bob" Wright, II to the OneStar Foundation for terms set to expire on March 15, 2027.

May 14

Governor Abbott Names Chair, Appoints Five To Advisory Council On Cultural Affairs

Governor Abbott has reappointed Major General Juan G. Ayala and Adriana Cruz and appointed Joe Esparza and Michael Poku, M.D., to the Advisory Council on Cultural Affairs for terms set to expire on February 1, 2027.

May 14

Governor Abbott Appoints Mann To Lower Neches Valley Authority Board Of Directors

Governor Abbott has appointed Lee P. Mann to the Lower Neches Valley Authority (LNVA) Board of Directors for a term set to expire on July 28, 2027.

May 9

Governor Abbott Appoints University Student Regents, Representative To Texas Higher Education Coordinating Board

Governor Greg Abbott has appointed eight student regents to their respective universities, effective June 1, 2024, for terms set to expire on May 31, 2025.

May 8

Governor Abbott Appoints Chambers To Ninth Court Of Appeals

Governor Greg Abbott has appointed Kent Chambers to the Ninth Court of Appeals, Place 4, effective July 1, 2024, for a term set to expire on December 31, 2024, or until his successor shall be duly elected and qualified.