News – Appointment

Jun 18

Governor Abbott Appoints Williamson To Aerospace And Aviation Advisory Committee

Governor Greg Abbott has appointed Jennifer Kurth Williamson to the Aerospace and Aviation Advisory Committee for a term set to expire on September 1, 2021.

Jun 18

Governor Abbott Appoints Jerry Romero To Texas Workforce Investment Council

Governor Greg Abbott has appointed Jerry Romero to the Texas Workforce Investment Council for a term set to expire on September 1, 2019.

May 22

Governor Abbott Appoints Conley To Jobs And Education For Texans Grant Program Advisory Board

Governor Greg Abbott has appointed Will Conley to the Jobs and Education for Texans Grant Program Advisory Board for a term set to expire on June 19, 2019.

May 21

Governor Abbott Appoints Bailey To Texas Academy Of Mathematics And Science Advisory Board

Governor Greg Abbott has appointed Chantel Bailey to the Texas Academy of Mathematics and Science Advisory Board for a term set to expire on May 2, 2024.

May 20

Governor Abbott Names Chair, Vice Chair And Appoints Six To OneStar Foundation

The OneStar Foundation provides technical assistance, education, information and other support to Texas’ extensive volunteer community, and improving and strengthening the state’s volunteerism and community service infrastructure.

May 20

Governor Abbott Names Vice Chair And Appoints Five To OneStar National Service Commission

The Board promotes volunteerism in Texas and oversees the administration of the AmeriCorps programs for the state.

May 13

Governor Abbott Appoints Four To Dental Review Committee

Governor Greg Abbott has appointed Danielle Franklin, D.D.S. and Raymond L. Wiggins D.D.S., M.D. and reappointed Joanna Allaire to the Dental Review Committee for terms set to expire on February 1, 2025. Additionally, he appointed Jessica Bell, D.D.S. for a term set to expire on February 1, 2021.

May 13

Governor Abbott Appoints Litzinger And Villarreal To Continuing Advisory Committee For Special Education

Governor Greg Abbott has appointed Amy Litzinger and Laura Villarreal to the Continuing Advisory Committee for Special Education for terms set to expire on February 1, 2021 and February 1, 2023, respectively.